Сабатіно Шіа (Sabatino Scia) – італійський письменник і художник, що працює з казками та байками і через них представляє непрості травматичні теми для дорослих і дітей. Останніми роками він зацікавився історією Голодомору, геноциду українців, який у 1932-1933 роках минулого століття призвів до смерті мільйонів українців.
Шіа: «Коли я вперше прочитав розповіді про Голодомор, то відразу зрозумів, що повинен зробити свій внесок».
18 вересня 2018 року перші п’ять робіт Сабатіно Шіа увійшли до колекції Музею Голодомору в Києві. Завдяки підтримці Максима Коваленка, Генерального консула України в Неаполі, цьогоріч ще 16 картин стали надбанням Музею. Загалом художник планує написати цикл із 50 полотен.
Червоні корови у кайданах на ногах як заручниці божевільної політики; зелений Ісус як символ зруйнованих сіл та голодні селяни біля підніжжя його розп’яття; коричневі, чорні та зелені тварини, що стали привидами на землі, яка була символом багатства і родючості; змії як злі духи і демони без краплі жалю – це символи, які використовує художник.
Теми картин художника – колективізація, розкуркулення, масова смертність та поховання під час Голодомору, постать диктатора і злочинця Йосипа Сталіна й загалом умови існування людини в тоталітарному суспільстві, яким був Совєцький Союз.
Шіа обирає для своїх робіт просту образну, майже примітивну мову. За допомогою форм, постатей і знаків його полотна промовляють символічно: тіла-скелети, обличчя у вигляді смертельних масок, розкриті роти від відчаю і голоду, що нагадують «Крик» Едварда Мунка та знову повертають до того, що пережили жертви Голодомору.
Картини будуть експонуватися разом із предметами побуту українців 1930-х років у Залі пам'яті Музею. Так відвідувач зможе дізнаватися історію на двох рівнях: чуттєвому (за допомогою яскравих і влучних картин Сабатіно) та раціональному (за допомогою експонатів, аудіогідів італійською та історичних довідок-підписів).